Potřebujete pomoci?

FAQ

Nejčastěji kladené otázky při přechodu na Mac
 • (zdroj Apple.cz)

  Je Mac chráněn před PC viry?

  OS X Lion

  Ano. Operační systém Mac OS X není náchylný na tisíce virů, které sužují počítače se systémem Windows. A přestože žádný počítač připojený k internetu není zcela imunní vůči všem virům a spywaru, ochranné mechanismy zabudované v systému Mac OS X chrání vaše bezpečí. Webový prohlížeč počítače Mac, Safari, vás upozorní pokaždé, kdy stahujete aplikaci — i když se maskuje jako nevinný obrázek nebo videoklip. A Apple majitelům počítačů Mac průběžně zpřístupňuje bezplatné aktualizace zabezpečení. Ty se mohou stahovat automaticky.

 • Jak do počítače Mac přenesu své soubory?

  soubory

  Existuje několik způsobů, jak přenášet soubory mezi počítači Mac a PC. Pokud chcete, můžete si soubory přenést sami. Ani to nevyžaduje moc práce.
  Dá se to udělat následujícími třemi způsoby:

  Zkopírujte soubory z PC na externí pevný disk, připojte tento disk k počítači Mac a zkopírujte soubory.

  Pošlete si soubory e-mailem z PC, vyzvedněte e-mail v počítači Mac a uložte soubory na pevný disk.

  Zkopírujte soubory z PC do počítače Mac přes místní síť.

 • Bude s počítačem Mac fungovat moje klávesnice a myš s pravým tlačítkem?

  klávesnice a myš

  Ano. Mac je kompatibilní prakticky s jakoukoliv klávesnicí a vícetlačítkovou myší, i s těmi, které používáte u PC. Jednoduše je připojte do USB portů počítače Mac a začněte pracovat. Můžete také použít myš Multi-Touch Magic Mouse nebo vícetlačítkovou myš Apple Mouse dodávanou s každým počítačem iMac respektive Mac Pro. Navíc trackpad počítačů MacBook, MacBook Pro a MacBook Air nabízí funkčnost pravého tlačítka — stačí při kliknutí podržet klávesu Control.

 • Lze v počítači Mac spouštět Windows a Microsoft Office?

  office

  Ano. Existuje Microsoft Office pro platformu Mac. Soubory aplikací Word, PowerPoint a Excel vytvořené na počítači Mac jsou plně kompatibilní s Windows. Pro Mac je k dispozici i většina dalších oblíbených aplikací. Pokud ale potřebujete používat určitou konkrétní aplikaci, která existuje pouze pro Windows, máte několik možností: Boot Camp je součástí každého nového počítače Mac a umožňuje vám provozovat Windows nativně — jakoby Mac byl PC. Pokud chcete používat Mac OS X a Windows souběžně, můžete si koupit Parallels Desktop for Mac nebo VMware Fusion. Když nainstalujete jednu z těchto aplikací spolu s Windows z instalačních CD, můžete podle potřeby spouštět programy pro Windows vedle nativních aplikací pro Mac, aniž byste museli počítač restartovat.

 • Mohu se připojovat k sítím Windows?

  windows

  Ano. Máte-li doma nebo v práci síť, ať už pevnou nebo bezdrátovou, Mac do ní zapadne. Můžete sdílet soubory s jakýmkoli počítačem v síti, procházet web a přistupovat k pracovnímu i osobnímu e-mailu.

 • Které webové prohlížeče budou na počítači Mac fungovat?

  Safari

  Ano. Každý Mac obsahuje Safari, nejrychlejší webový prohlížeč na světě. Můžete také používat verze prohlížečů Firefox, Opera a dalších pro Mac.


 • Bude v počítači Mac fungovat
  e-mailová služba, kterou nyní používám?

  e-mail

  Ano. Můžete si vybrat ze dvou způsobů přístupu ke svému e-mailu:

  Webové e-mailové služby — jako Google Mail, Hotmail, Yahoo! Mail nebo MobileMe — můžete používat ve webovém prohlížeči Safari.

  Pomocí aplikace Mail v systému Mac OS X Snow Leopard. Jednoduše zadejte informace o svém e-mailovém účtu a jste připraveni. E-mailové zprávy z aplikace Microsoft Outlook v PC můžete do počítače Mac přenést pomocí levného softwaru třetích stran.

  Ať zvolíte jakoukoli metodu, v každém případě můžete nadále používat svou dosavadní e-mailovou adresu.

 • Můžu na počítači Mac posílat rychlé zprávy?

  iChat

  Ano. Každý Mac obsahuje aplikaci pro rychlé posílání zpráv Apple iChat. iChat podporuje služby AIM, Google Talk a MobileMe. Kromě textových zpráv umožňuje iChat vést videochat s přáteli a členy rodiny po celém světě. Microsoft a Yahoo! navíc pro Mac nabízejí verze svých aplikací pro rychlé posílání zpráv.

 • Jak snadno se Mac naučím ovládat?

  ovládání

  Určujícím principem při vývoji každého počítače Mac je snadné ovládání, abyste mohli trávit víc času tím, co vás baví, a méně času zkoumáním, jak počítač funguje. Pokud jste Mac nikdy neměli, možná budete potřebovat trochu času, abyste si na něj zvykli. Ale během jednoho nebo dvou týdnů spolu budete vycházet jako staří přátelé. A protože všechny aplikace na platformě Mac fungují stejně intuitivně, jakmile se naučíte používat jednu aplikaci — například iTunes — rychle pochopíte také iPhoto, Mail nebo jakýkoli jiný software v počítači Mac.

 • Mohu v počítači Mac pracovat s dokumenty, hudebními soubory a fotkami, které už mám?

  kompatibilita

  Ano. Mac dokáže otevřít většinu souborů z PC včetně dokumentů Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), souborů PDF, MP3, skladeb iTunes, nahrávek WAV, obrázků JPEG, GIF a dalších

 • Budou s počítačem Mac fungovat moje zařízení pro PC
  (kamery, tiskárny, pevné disky)?

  periferie

  V počítači Mac jsou předinstalovány stovky ovladačů periferií. Jednoduše zařízení připojte a ve většině případů můžete začít pracovat. Navíc je Mac dost chytrý, aby věděl, co má dělat, když připojíte digitální fotoaparát: Otevře iPhoto a zeptá se, zda chcete importovat nové fotky.

 • A co Wi-Fi?

  wi-fi

  Všechny nové počítače Mac podporují Wi-Fi. Dostupné bezdrátové sítě se zobrazují automaticky. Jednoduše zvolte síť, ke které se chcete připojit, podle potřeby zadejte heslo a jste připojeni.

 • Je Mac spolehlivý?

  OS X

  Při nákupu PC kupujete hardware od jedné společnosti a operační systém a software od jiných firem. U počítače Mac je to jinak. Protože počítač i dodávaný software vyrábí Apple, výborně vzájemně spolupracují. To znamená, že Mac jen zřídka zamrzne nebo se zhroutí. Občas se může zhroutit některá aplikace, ale neovlivní to zbytek systému. Navíc Mac OS X odolává většině virů, takže s ním můžete dělat cokoli, aniž byste se museli bát, že o všechno přijdete.

 • Jaký software je pro Mac k dispozici?

  Adobe

  Pro Mac jsou k dispozici tisíce titulů. Najdete vše od Microsoft Office a Rosetta Stone až po Adobe Photoshop Elements a Adobe Creative Suite. Pro Mac je také k dispozici obrovská kolekce her pokrývající všechny žánry včetně bestsellerů jako Age of Empires III, The Sims 2, Guitar Hero III a mnoha dalších.